Reklama
Kanalizacja ze „Spójności”
WYDARZENIA - Brzesko
poniedziałek, 11 marca 2013 23:08

rpwikonf2013Najdalej do końca tego roku zakończą się prace związane z rozbudową sieci kanalizacyjnej w gminie Brzesko. Projekt jest finansowany z unijnego programu „Spójności”. – Mamy pewien poślizg, jest on spowodowany tym, że jeden z wykonawców, dokładnie firma ABM Solid, ogłosiła upadłość. Ale nie wpłynie do na realizację kontraktu – zapewniał podczas dzisiejszej konferencji prasowej Zbigniew Gładyś, prezes zarządu Rejonowego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Brzesku.

 

Podczas spotkania z dziennikarzami tłumaczył, że kontrakt został podzielony na siedem części. W sumie ponad 32 miliony złotych przeznaczy Rejonowe Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji na realizację prac współfinansowanych z unijnego program „Spójności”. Rejonowe Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Brzesku Sp. z o.o. realizuje projekt pn. „Ochrona wód w dorzeczu rzeki Dunajec i Uszwicy poprzez uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej na terenie działalności Związku Międzygminnego w Brzesku”. Umowę na dofinansowanie Projektu z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie Zarząd Spółki podpisał 26 lipca 2010 roku. Jak mówi nam Zbigniew Gładyś, prezes zarządu RPWiK Brzesko prawie połowa tej kwoty to dotacja Wspólnoty Europejskiej. - Zakres prac obejmujmował m.in. rozbudowę kanalizacji sanitarnej w Brzesku, ale także zadania związane z modernizacja ujęcia wody w Łukanowicach, wykonaniem monitoringu tego obiektu, ogrodzeniem go – mówi Zbigniew Gładyś. Bogusław Babicz ze Związku Międzygminnego, który jest beneficjentem projektu, podkreśla, że inwestycja przebiega bardzo sprawnie.

– To zasługa wykonawców, ale także doskonałej współpracy z samorządami tworzącymi nasz Związek – tłumaczy Bogusław Babicz. Ogólny koszt inwestycji wyniesie 32 milionów złotych brutto. Dotacja z Funduszu Spójności to około 62 procent kosztów netto, wkład własny pokryty przez Gminę Brzesko to około 34 procent kosztów netto, pozostałe koszty inwestycji pokryje Przedsiębiorstwo. W ramach budowy kanalizacji sanitarnej realizowane zostały (lub sa na ukończeniu) następujące zadania: budowa kanalizacji sanitarnej dla os. Leśna, os. Kopaliny oraz ul. Wiejska w Brzesku, budowa kanalizacji sanitarnej w Brzesku os. Szczepanowskie (pozostała część), budowa kanalizacji sanitarnej w Brzesku przy ul. Uczestników Ruchu Oporu i ul. Spółdzielczej, budowa kanalizacji sanitarnej w północnej części miasta Brzeska - Ulice: Młyńska, Stawowa, Wodna (część), Głucha, Słotwińska i część północna ulicy Kopernika, budowa kanalizacji sanitarnej w Jadownikach - ul. Środkowa, ul. Wschodnia ( od strony E4) i w Brzesku ul. Starowiejska (część wschodnia od strony Jadownik) i ul. Bujaka, budowa kanalizacji sanitarnej w miejscowości Jasień ul. Klonowa i Klonowa Boczna. Jak wylicza prezes Gładyś w ramach projektu zostanie wykonanych ponad 28 kilometrów sieci kanalizacji. Do wybudowanej sieci kanalizacyjnej zostanie podłączonych ok. 3720 osób.

Natomiast około 1.2 miliona złotych kosztowała budowa progu spiętrzającego wodę na Dunajcu. To inwestycja, realizowana wspólnie przez Rejonowe Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Brzesku oraz Związek Międzygminny ds. Wodociągów i Kanalizacji z siedzibą w Brzesku, zwiększy bezpieczeństwo dostaw wody. – Gdyby nie ten próg, to dzisiaj, kiedy poziom wody w Dunajcu jest najniższy od kilkudziesięciu lat, mogłyby wystąpić problemy z jej dostawami – mówi nam prezes brzeskiego RPWiK, Zbigniew Gładyś. Inwestycja prowadzona była przez 12 lat. Pierwsze prace wykonano w 2000 roku. Sam pomysł wybudowania spiętrzenia zrodził się wcześniej. Obawiano się, że przy anomaliach pogodowych, w suchych latach, mogą wystąpić problemy w dostawach wody. Kilka razy zdarzało się, że stacja pracowała przy minimalnym stanie wody w rzece, trzeba było interweniować u dyrekcji elektrowni wodnej w Czchowie, by ta zezwoliła na większy „zrzut” wody w Jeziora Czchowskiego. – Tylko nocą udawało się przygotować jakąś rezerwę. Dlatego postanowiliśmy wybudować spiętrzenie wody na Dunajcu. Decyzja w tej sprawie zapadła przed kilkunastoma laty. I etap prac rozpoczął się w 2000 roku – wspomina prezes Gładyś. Ponieważ jest to bardzo kosztowna inwestycja, jej prowadzenie zrealizowano w trzech etapach. W sumie okazało się, że wartość inwestycji opiewa na około 1.2 miliona złotych. W ubiegłym roku zrealizowano ostatni etap prac. Wartość III etapu to blisko czterysta tysięcy złotych. Zakres prac obejmował ułożenie potężnych głazów kamiennych w poprzek rzeki i zabezpieczenie ich przed wielką falą powodziową. Przy normalnym poziomie wody, nie ma zagrożenia dla takiej konstrukcji. Dodatkowo na ujęciu wody w Łukanowicach zamontowano nowoczesny monitoring, a teren ogrodzono. - Te prace także częściowo sfinansowaliśmy ze Spójności – dodaje wiceprezes RPWiK Jerzy Wolnik.

[mir]

 

Warto wiedzieć

Dzisiaj brzeski RPWiK dostarcza wodę do ponad 11 tysięcy odbiorców: gospodarstw indywidualnych, instytucji samorządowych i państwowych, firm z sektora MiŚP, ale także do dużych zakładów pracy. W sumie spółka obsługuje teren na którym mieszka około 72 tysiące mieszkańców i jest około 5 tysięcy podmiotów gospodarczych. Woda trafia do gmin Brzesko, Dębno, Wojnicz i Zakliczyn. Mamy spore rezerwy. Na dzień dzisiejszy jest to około trzech – czterech tysięcy metrów sześciennych na dobę. Ostatnimi czasy zainteresowanie podpięciem się do sieci wodociągowej jest większe. Jednym z powodów tego stanu rzeczy jest obniżenie poziomu wód gruntowych. Woda dla mieszkańców dostarczana jest z ujęcia wody w Łukanowicach na rzece Dunajec. Ujęcie to pracuje nieprzerwanie od 1972r. Jego dobowa zdolność produkcyjna wynosi około 14 tysięcy metrów sześciennych na dobę. Jak wspomina prezes Gładyś wobec częstych awarii na rurociągu dosyłowym spowodowanych pękaniem rur, wypłukiwaniem uszczelnień, zaszła konieczność budowy drugiej nitki magistrali. Budowę rozpoczęto w 1992r, a zakończono w 1997r przy udziale środków finansowych UM - Brzesko, ówczesnego Urzędu Wojewódzkiego w Tarnowie i własnych. Oprócz dostaw wody wykonywane są również inne usługi, świadczone przez spółkę takie jak: przyłącza wodociągowe, odcinki sieci wodociągowych, czyszczenie kanałów poza obszarem działalności, opróżnianie szamb i wynajem sprzętu budowlanego.


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

fbprofil

pr122020

arteon

bs2020a

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .