Region: Prolog do Forum Ekonomicznego
REGION - Forum Ekonomiczne w Krynicy
poniedziałek, 03 września 2012 21:42

foruminwstycyjne1Transformacja przemysłu chemicznego, pytania o kierunki przekształceń w perspektywie najbliższej dekady oraz koncentracja państwa na kluczowych sektorach gospodarczych – to główne tematy trwającego V Forum Inwestycyjnego Forum Ekonomicznego w Tarnowie. Doroczne wydarzenie biznesowe zainaugurowane zostało konferencją prasową z udziałem prezesa grupy Tauron Polska Energia Dariusza Lubery, prezesa grupy kapitałowej Azoty Tarnów Jerzego Marciniaka, wicemarszałka Województwa Małopolskiego Romana Ciepieli oraz prezydenta Ryszarda Ścigały. W spotkaniu wzięły udział media ogólnopolskie oraz lokalne. Rozmawiano na temat najważniejszych procesów gospodarczych w Polsce a także o roli korelacji forów tarnowskiego i krynickiego na drodze przemian biznesowych w kraju.

 

Rynek chemiczny w Europie Środkowo – Wschodniej przechodzi głębokie przemiany. Charakterystyczne są koncentracja produkcji, konsolidacja i globalizacja rynków. Coraz silniejsza grupa kapitałowa Azotów Tarnów buduje mocną przewagę konkurencyjną, chce być liderem. To poważna firma z nazwą Tarnów widoczna w środowisku, obecna w indeksie Respect – mówi prezes Jerzy Marciniak. Cieszę się, że Tauron jest od początku patronem Forum Inwestycyjnego w Tarnowie. To tu rozmawia się o przyszłości polskiej gospodarki. Energetyka jest jednym z dominujących jej sektorów. Takich, które zawsze będą funkcjonować, które przetrwają największe kryzysy. Mądrość polega na racjonalnym inwestowaniu i nadzorze – uzupełnia prezes Tauronu Polska Energia Dariusz Lubera.

Do Tarnowa przyjechało wielu znamienitych gości. Gościem Specjalnym V Forum Inwestycyjnego jest m.in. Günter Verheugen, członek Komisji Europejskiej w latach 1999-2010, początkowo odpowiedzialny za rozszerzenie i politykę sąsiedztwa, następnie za przedsiębiorczość i przemysł. Podczas drugiej kadencji Parlamentu Europejskiego, wiceprzewodniczący Komisji. Aktualnie honorowy profesor Europejskiego Uniwersytetu Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. Jest też Mario Baldassarri – przewodniczący Komisji Finansów i Skarbu włoskiego Senatu.

Dodajmy, że podczas Forum wręczane są specjalne nagrody – Inwestora i Inwestycji Europy Środkowo – Wschodniej. Wyboru laureatów dokonuje Rada Programowa Forum Ekonomicznego. Spotkanie w Tarnowie potrwa do wtorku. Później goście przeniosą się do Krynicy. Jutro, o godzinie 14 rozpocznie się natomiast właściwa część Forum Ekonomicznego od spotkania plenarnego w Krynicy. W gronie gości akredytowanych przy tej największej, po szwajcarskim Davos, imprezie ekonomicznej znaleźli się m.in. prezydent Bronisław Komorowski, byli prezydenci Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski, premier Donald Tusk, premier Grecji, szef Komisji Europejskiej, Jose Barroso.

[mak]


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

pr052020p

bs2020a

arteon

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .