Reklama
Badania wykluczyły możliwość budowy kanalizacji
WYDARZENIA - Brzesko
środa, 01 lutego 2012 14:00

Badania geologiczne wykluczyły ostatecznie możliwość budowy kanalizacji w części Okocimia.Jedynym rozsądnym wyjściem dla mieszkańców jest budowa przydomowych oczyszczalni. -Jest to teren osuwiskowy i budowa kanalizacji nie wchodzi w rachubę. Jedynym rozsądnym wyjściem dla mieszkańców, którzy chcą uporządkować w swoich gospodarstwach problem ścieków jest budowa przydomowych oczyszczalni – wyjaśnia kierownik Referatu ds. Ochrony Środowiska, Henryk Piela. Gmina Brzesko już od 2010 roku realizuje program pomocy mieszkańcom dotyczący budowania przydomowych oczyszczalni ścieków.

 

-Od Instytutu Ekologii Stosowanej wykupiliśmy projekt oraz licencje dla biologicznej oczyszczalni ścieków. Chętni do budowy zgłaszają się do urzędu i uzgadniamy z nimi wszystkie szczegóły. Do tej pory gmina udostępniła projekty ponad 70 osobom, sukcesywnie dokonujemy odbioru oczyszczalni – dodaje kierownik Piela.

Aby wybudować oczyszczalnię potrzeba około 40 metrów kwadratowych powierzchni, inwestycja może być zrealizowana niezależnie od tego, czy teren jest równinny, czy pagórkowaty. Co ważne, mieszkańcy mogą oczyszczalnię wybudować sami (jedynie pod bezpłatnym nadzorem pracowników IES), co znacznie obniża jej koszty. Gmina wraz z Instytutem przygotowuje i bezpłatnie przekazuje wszelką niezbędną dokumentację. Średni koszt budowy wynosi około 4 tysięcy złotych. Co ważne, teren, na którym wybudowana jest oczyszczalnia można bardzo atrakcyjnie zagospodarować z powtórnym wykorzystaniem oczyszczonej wody, na przykład budując oczka wodne. -Przede wszystkim – zwraca uwagę kierownik Piela – jest to inwestycja jednorazowa, potem mieszkańcy nie ponoszą już kosztów wywozu nieczystości. Jedynie raz na 7 – 8 lat wymienić należy złoże filtrujące.

[bp]


Komentarze (2)

Pseudonim : Edzio 01 lutego 2012 13:31
Ciekawe kiedy badania wykluczą budowę asfaltowni.
Pseudonim : avageo 24 maja 2014 17:46
Z tekstu wynika, że proponuje się budowę oczyszczalni przydomowych na terenach osuwiskowych... Mam nadzieje, że to niedopatrzenie wynikające z pośpiechu redaktora... Na terenach osuwiskowych wprowadzanie jakichkolwiek wód do gruntu jest wykluczone... więcej informacji na www.geolog.malopolska.pl

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

pr102021

pr102021sp

reklamamariola

fbprofil

 

arteon

bs2020a

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .