Reklama
Borzęcin. Wycieczki z dotacjami
WYDARZENIA - Borzęcin
środa, 17 listopada 2021 11:53

Uczniowie klas od I do IV oraz dzieci przedszkolne z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Borzęcinie Dolnym udały się do Ośrodka Edukacji Regionalnej w Starym Wiśniczu na warsztaty „Jesień na wsi”. Budynek,  w którym znajduje się Ośrodek powstał w 1900 r.  i pełnił funkcję remizy OSP w Starym Wiśniczu. Obecnie znajduje się w nim Izba Regionalna z eksponatami będącymi zabytkami kultury materialnej wsi Ziemi Wiśnickiej z tradycyjnym układem pomieszczeń mieszkalnych. Zgromadzono tutaj sprzęty związane z gospodarką rolno – hodowlaną i lokalnym rzemiosłem, sprzęty gospodarstwa domowego, urządzenia i narzędzia rolnicze, akcesoria rzemieślnicze.


Dzieci brały udział w warsztatach, podczas których przybliżony został model rodziny i proces transmisji kulturowej w tradycyjnych chłopskich rodzinach. Poznały podział na zadania i obowiązki poszczególnych członków rodziny. Dowiedziały się o czynnościach, które wykonywano w gospodarstwie: pieczenie chleba, robienie masła, mielenie zboża w żarnach, przędzenie nici, wypasanie gęsi i bydła, prace polowe, darcie pierza. Podczas prezentacji multimedialnej dzieci mogły zobaczyć, jak dawniej wyglądały narzędzia, maszyny i tradycyjne sposoby gospodarowania przy zbiorze plonów rolnych. Najbardziej wszystkim spodobała się praca przy kiszeniu kapusty, nawlekanie na nici pokrojonych jabłek, celem uzyskania po wysuszeniu naturalnych chipsów. Zajęcia te przyniosły wiele radości oraz wzbogaciły o nowe doświadczenia.


Po skończonych warsztatach uczestnicy wycieczki udali się do Sali zabaw „Bajkowa Kraina”  w Bochni. Jest to wymarzone miejsce do aktywnego spędzania czasu wolnego. Duża ilość atrakcji, suche baseny, zjeżdżalnie, tory przeszkód i gry zapewniły dzieciom wspaniałą, w pełni bezpieczną zabawę. Niezwykłą frajdę sprawiło dzieciom zamknięcie ich w bańce mydlanej. Dzieci chciały się dowiedzieć: Jak wygląda świat w środku bańki? Jak patrzy się przez bańkę na świat?. Ich ciekawość została w pełni zaspokojona i przyniosła mnóstwo pozytywnych emocji.


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

 kwiatr2021b2

pr122021

 

arteon

bs2020a

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .