Reklama
Beata Szydło w Tarnowie
WYDARZENIA - Region Tarnowski
wtorek, 09 listopada 2021 22:47

Nie tak dawno  Komisja Europejska przyjęła największą w historii UE reformę klimatyczno - energetyczną. Celem jest zredukowanie do 2030 roku emisji CO2 o co najmniej 55 proc. w stosunku do roku 1990. Zmiany jednak oznaczają koszty, które odczują również zwykli obywatele. Odczuje także nasza gospodarka. Potrzebujemy więcej czasu – grzmiała podczas dzisiejszego spotkania w Tarnowie, poseł do Parlamentu Europejskiego, a zarazem była premier RP, Beata Szydło. Jej zdaniem pakiet „Fit for 55”, przygotowany i forsowany przez Fransa Timmermansa jest nie do zaakceptowania. Była szefowa rządu była jednym z trzech panelistów dzisiejszego spotkania w Tarnowie. – Posłowie do PE, z klubu PiS, na pewno będą bronili naszej gospodarki, miejsc pracy, mieszkańców Polski – zapewniała premier Beata Szydło.  O zagrożeniach, ale także szansach które niesie ten program mówili też Józef Gawron, wicemarszałek Małopolski oraz profesor Filip Grzegorczyk, menadżer, wiceprezes Grupy Azoty Tarnów.


Pakiet „Fit for 55”
Pakiet „Fit for 55”, jest jeden z kluczowych dokumentów tak zwanego Europejskiego Zielonego Ładu. Ma on na celu, zdaniem pomysłodawców, ograniczyć zmiany klimatu i degradację środowiska oraz sprawić, że gospodarki unijnych krajów będą nowoczesne, zasobooszczędne i konkurencyjne. Szkopuł w tym, mówi premier Beata Szydło, że przyjęcie takiego programu będzie sprzyjało gospodarce niemieckiej, francuskiej, krajów skandynawskich czy Beneluxu, a nie takim krajom jak Polska. Rząd PiS nie neguje potrzeby walki z CO2, ale domaga się znacznie dłuższego dochodzenia do tych parametrów, nawet do 2050 roku. Profesor Grzegorzyk mówił, że  Komisja Europejska wskazuje na szereg korzyści, które niesie za sobą ta rewolucja. Wśród nich wymienia choćby: wyremontowane energooszczędne budynki, zdrową i przystępną cenowo żywność, większą ofertę transportu publicznego, czystą energię, świeże powietrze, czystą wodę, zdrowe gleby.- Nie kwestionuję co do zasady nowego unijnego celu klimatycznego dotyczącego redukcji emisji. Ogromny niepokój wiążemy ze sposobami walki z tym zjawiskiem – mówił profesor, wskazując m.in na tarnowskie Azoty, które w tej sytuacji nie będą wstanie konkurować z niemieckimi koncernami chemicznymi. Józef Gawron mówił, że samorząd małopolskiego województwa zrobi wszystko co w jego mocy, by wspierać mieszkańców. – Na tyle na ile mamy środki, alokujemy je na chociażby energooszczędne rozwiązania w gospodarstwach domowych – zapewniał wicemarszałek Józef Gawron.


Zapłacimy za to wszyscy
Zapłacimy za to wszyscy – ostrzegał starosta tarnowski Roman Łucarz. Bez Chin, które emitują około 25 procent gazów cieplarnianych, bez USA, Rosji, Indii, takie wyrzeczenia nic nie dadzą – mówił starosta Roman Łucarz. Ostrzegał, że to zły pomysł. Dlaczego? Ponieważ zielona rewolucja będzie oznaczać koszty. Najwięcej wątpliwości dotyczą rozszerzenia systemu handlu emisjami (ETS) o budownictwo i transport drogowy. KE chce, aby kraje członkowskie zmodernizowały wszystkie budynki publiczne, wliczając w to mieszkania socjalne. Okazuje się, że państwa członkowskie są podzielone co do metod przeprowadzenia tej zmiany – poprzez włączenie tych sektorów do istniejącego mechanizmu lub utworzenie równoległego ETS z odrębnymi cenami. I tak członkowie Grupy Wyszehradzkiej – w tym Polska, sprzeciwiają się tej koncepcji, podnosząc kwestię spodziewanego zbyt dużego obciążenia dla gospodarstw domowych (np. w wyniku wzrostu cen paliw, co z kolei mogłoby wymagać kompensacji dla najuboższych) i pogłębiania ubóstwa energetycznego w UE". Jak mówiła premier Beata Szydło nasz kraj  nie zgodzi się na żadne rozwiązanie, które będzie odbywało się kosztem najsłabszych grup społecznych. Z tego względu Polska będzie szukać alternatywnych rozwiązań dla takiego systemu lub środków łagodzących skutki jego wprowadzenia.


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

 kwiatr2021b2

pr122021

 

arteon

bs2020a

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .