Reklama
Laury dla gminy Dębno
WYDARZENIA - Dębno
piątek, 05 listopada 2021 23:23

Na  Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się Gala Ogłoszenia Wyników i Wręczenia Nagród XXV edycji trwającego od 1996 roku Ogólnopolskiego Otwartego Konkursu pn."Modernizacja Roku & Budowa XXI w."  - Cieszę się, że do ścisłego finału weszła nasza gminna inwestycja, czyli hala sportowo – widowiskowa w Dębnie. Uznanie w oczach niezależnego jury ma dla mnie osobiście, ale myślę, że także dla całej gminy, wymiar prestiżowy – mówi wójt Wiesław Kozłowski. Zdaniem włodarza gminy jest to jak na razie największa w dziejach samorządu inwestycja. – Największa zarówno pod względem logistycznym, jak i finansowym – mówi wójt Wiesław Kozłowski.


Gala w Warszawie
Na uroczystości obecni byli przedstawiciele firm, instytucji i samorządów, których obiekty brały udział w Finale Konkursu oraz władz administracji rządowej, instytucji, a także mediów sprawujących patronat nad Ogólnopolskim Konkursem. Gminę Dębno reprezentował Wójt Gminy Wiesław Kozłowski, Kierownik Referatu Ewidencji, Spraw Społecznych i Sportu Anna Jakubas, kierownik budowy nowopowstałej hali Robert Zięcina oraz architekt budynku Mateusz Matejczyk reprezentujący firmę SUMA Architektów. Zgłoszona do konkursu inwestycja Budowa Hali Widowiskowo-Sportowej w Dębnie została wyróżniona w kat. obiekt sportowy. Wręczenie nagród uświetnił występ Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny. Celem konkursu było wyłonienie przedsięwzięć budowlanych, modernizacji oraz nowych obiektów w przestrzeni urbanistycznej ukończonych w roku 2020, wyróżniających się szczególnymi walorami jakościowymi, funkcjonalnymi, urbanistycznymi i estetycznymi. W Jubileuszowej 25. edycji Konkursu udział wzięło 470 inwestycji z całej Polski, ponad 87 zakwalifikowało się do finału. W ścisłej finałowej czołówce znalazła się inwestycja reprezentująca Gminę Dębno.
Koszty…

Kosztowała blisko 13.2 miliona złotych. Jest najnowocześniejszym tego typu obiektem w regionie tarnowskim, a może w Małopolsce. - Ktoś powie, że kosztowała sporo. Fakt, ale to obiekt, który spełnia już normy budowlane, które będą obowiązywały za kilka lat. To obiekt nowoczesny, na miarę XXI wieku, z pełnym zapleczem sanitarnym, szatniowym, z najnowocześniejszym nagłośnieniem, z widownią na kilkaset osób. Nasza hala jest wyłożona specjalnymi płytami tłumiącymi dźwięk, co sprawia, że nie ma tutaj żadnego pogłosu. W tym obiekcie będą nie tylko odbywały się lekcje wychowania fizycznego, ale także imprezy sportowe, zawody oraz wszelkiego rodzaju wydarzenia kulturalno – artystyczne. Jestem przekonany, że nasz hala będzie tętniła życiem od rana do wieczora, przez cały rok – wierzy Wiesław Kozłowski, wójt gminy Dębno. Cztery miliony gmina pozyskała z Ministerstwa Sportu, ponad 2.1 miliona złotych w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych oraz 200 tysięcy z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Hala widowiskowo – sportowa w Dębnie, to najnowocześniejszy i największy tego typu obiekt w Małopolsce. To największa w dziejach gminy, zarówno pod względem logistycznym jak i finansowym inwestycja. Przy Szkole Podstawowej w Dębnie powstała nowoczesna hala sportowa, która jednocześnie jest największą i najnowocześniejszą halą nie w powiecie brzeskim (jedną z największych w Małopolsce). Jako ciekawostkę dodajmy, że hala spełnia normy, które dla nowych obiektów będą obowiązywały dopiero za… kilka lat. O potrzebie budowy takiego obiektu mówiło się w gminie od pierwszych lat transformacji ustrojowej. Mówiło, bo brakowało nie tylko pomysłu skąd wziąć pieniądze na ten cel, ale brakowało też koncepcji, odwagi by w końcu z tym wyzwaniem się zmierzyć. Zmieniło się to w momencie, kiedy wójtem został Wiesław Kozłowski. Jesienią 2016 roku gmina zleciła wykonanie stosownej dokumentacji technicznej. Przygotowano także wniosek o wsparcie finansowe, w ramach konkursu ogłoszonego przez Ministerstwo Sportu. Dzięki wsparciu byłej wiceminister zdrowia, brzeskiej posłanki Józefy Szczurek – Żelazko, wójtowi udało się dotrzeć do premier Beaty Szydło oraz ministra sportu Witolda Bańki. – Przekonaliśmy urzędników w Warszawie, że budowa hali ma ogromne znaczenie dla rozwoju kultury fizycznej w naszej gminie. Mam nadzieję, że z obiektu będą korzystali nie tylko uczniowie Szkoły Podstawowej w Dębnie, ale także starsza młodzież i dorośli. Marzy mi się, by obiekt tętnił życiem od rana do wieczora, nawet przez siedem dni w tygodniu – dodaje wójt Kozłowski.

Coś o obiekcie

W obiekcie powstały także dwie sale lekcyjne, zaplecze magazynowe wraz z szatniami, sanitariatami, pomieszczeniami technicznymi, porządkowymi oraz łącznik (łączący halę sportową z istniejącym budynkiem Zespołu Szkolno-Przedszkolnego). Hala sportowa dostosowana jest do prowadzenia lekcji wychowania fizycznego i różnorodnych zajęć sportowych dla uczniów z terenu całej gminy, organizowania imprez sportowych, propagujących sport oraz zdrowy styl życia, organizowania szkolnych imprez pozasportowych: akademie okolicznościowe, olimpiady i konkursy przedmiotowe, zabawy szkolne, itp., organizowanie uroczystości gminnych. Należy również zaznaczyć, że inwestycja zlokalizowana jest przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Dębnie co z towarzyszącym obiektem sportowym „ORLIK” oraz placem zabaw dla dzieci stanowi idealne połączenie funkcjonalne. W bezpośrednim sąsiedztwie planowanej inwestycji zlokalizowane jest ogólnodostępne miasteczko rowerowe oraz plac zabaw co dodatkowo podnosi atrakcyjność powstającego kompleksu sportowego. W hali sportowej zapewniona jest możliwość uprawiania dyscyplin sportowych takich jak: halowa piłka nożna, koszykówka, siatkówka, piłka ręczna, skok wzwyż, gimnastyka, karate, judo, tenis, badminton, fitness, prowadzenie zająć z zakresu rehabilitacji oraz uprawianie innych dyscyplin sportowych po zakupie dodatkowego wyposażenia (w miarę potrzeb): tenis stołowy, unihokeja.


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

 kwiatr2021b2

pr122021

 

arteon

bs2020a

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .