Reklama
Budowa Centrum Kultury i Rekreacji w Gnojniku
WYDARZENIA - Gnojnik
niedziela, 31 października 2021 13:24

W sumie jedenaście firm „walczyło” w przetargu na budowę Centrum Kultury i Rekreacji w Gnojniku. – Na ten cel pozyskaliśmy 8,5 miliona złotych unijnej dotacji. Całość prac będzie nas kosztowała około 12 milionów złotych. O terminie oddania obiektu do użytku nie chcę się wypowiadać deklaratywnie, ale mam nadzieję, że prace rozpoczną się już w przyszłym roku, a zakończą do połowy 2023 – mówi naszej redakcji wójt Sławomir Paterek. Włodarz gminy dziękuje radnym województwa małopolskiego oraz zarządowi na czele z marszałkiem Witoldem Kozłowskim za finansowe wsparcie.


Inwestycja ma być realizowana system „Zaprojektuj i Wybuduj”, w  tym przypadku zakres prac jest jeszcze szerszy. Przedmiotem zamówienia jest również sporządzenie projektu rozbiórki istniejącego budynku starej plebanii oraz jego demontaż, opracowanie kompletnej dokumentacji projektowej, uzyskanie pozwolenia na budowę i sporządzenie projektów wykonawczych a następnie realizacja, wg opracowanego projektu, przedsięwzięcia polegającego na budowie Centrum Kultury i Rekreacji w Gnojniku oraz uzyskanie w imieniu i na rzecz Inwestora od właściwego organu pozwolenia na użytkowanie. Zadanie podzieliliśmy na kilka etapów. Pierwszy to faza rozbiórkowa. Natomiast etap drugi to faza projektowa - tłumaczy wójt Sławomir Paterek. Faza wykonawcza obejmuje realizację robót budowlanych na podstawie wykonanej dokumentacji technicznej, wyposażenie pomieszczeń Centrum zgodnie z ich przeznaczeniem oraz uzyskanie pozwolenia na użytkowanie.

Coś o obiekcie
Projektowany budynek pełnił będzie funkcję Centrum Kultury, cel kulturotwórczy, edukacyjny w pełni przystosowany do oferty kulturalnej przeznaczonej dla mieszkańców. Budynek trzykondygnacyjny w formie litery L, dach skośny, dwuspadowy, pozbawiony barier architektonicznych. Wejście główne zlokalizowane od strony dziedzińca, zadaszone ażurową pergolą, tworzącą ramy dla otwartego dziedzińca, będącego miejscem rekreacji, integracji oraz strefą buforową dla projektowanego założenia zielonych, otaczających budynek, terenów rekreacyjnych, tj. boisko do piłki nożnej, boisko wielofunkcyjne, plac zabaw, siłownia zewnętrzna,. Główne pomieszczenie to sala widowiskowa ze stałą sceną o pow. użytkowej 185,38m2 z możliwością wydzielenia na dwie mniejsze sale funkcjonujące jednocześnie, z odrębnymi wyjściami na dziedziniec. Wydzielane za pomocą ściany przesuwnej o odpowiednim poziomie ochrony akustycznej. Ponad to na poziomie parteru zaprojektowane są sale gdzie będą odbywać się zajęcia kulturalno-edukacyjne. Na piętrze znajdować się będzie biblioteka z czytelnią oraz sale do organizacji spotkań literackich, wieczorków recytatorskich, muzycznych, sala przeznaczona pod mini centrum filmowo-nagraniowe itp. oraz pomieszczenia administracyjno-biurowe i magazyny. Poddasze miesi dodatkowo dwie sale kulturowo-edukacyjne oraz pomieszczenie techniczne. Powierzchnia netto całości założenia to 1493,71m2 . Wysokość budynku 11,89 metra – dodaje wójt Paterek.

Koncepcja nowoczesna i oszczędna
Koncepcja budowy obiektu przewidziana jest w technologii pasywnej, wyróżniającej się bardzo dobrymi parametrami izolacyjnymi przegród zewnętrznych oraz zastosowaniu szeregu rozwiązań, mających na celu zminimalizowanie zużycia energii w trakcie eksploatacji. Rozwiązania materiałowe: Główna konstrukcja budynku murowana. Dach ocieplony wełną mineralną o łącznej grubości 65cm. Pokrycie z blachodachówki płaskiej, kwadratowej w kolorze grafitowym. Izolacja przeciwwiatrowa i paroizolacja w warstwach dachowych. Ściany zewnętrzne ocieplone styropianem gr. 30cm.


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

 kwiatr2021b2

pr122021

 

arteon

bs2020a

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .