Reklama
Polski Ład dla Powiatu Brzeskiego
WYDARZENIA - Region Tarnowski
poniedziałek, 25 października 2021 09:33

L1090587Blisko 60 milionów złotych trafi do samorządów z powiatu brzeskiego. Najwięcej środków, bo prawie 15 milionów złotych, otrzyma powiat brzeski. Poseł Józefa Szczurek – Żelazko ubolewa, że miasto Brzesko złożyło trzy, małe wnioski. _ Wszystkie trzy wnioski gminy Brzesko dostaną dofinansowanie w kwocie, którą zaplanowała gmina. Szkoda, bo można było pozyskać kolejnych kilka milionów. Nie wiem co stało na przeszkodzie, by podobnie jak inne gminy z powiatu, powalczyć o znacznie większa pulę – dodaje poseł Józefa Szczurek – Żelazko. Samorządowcy z powiatu brzeskiego są mile zaskoczeni. – Blisko 15 milionów złotych to ogromny zastrzyk gotówki. W całości te środki przeznaczymy na remonty dróg powiatowych. Pragnę serdecznie podziękować poseł Józefie Szczurek – Żelazko za wsparcie tej, jak i innych inicjatyw samorządu powiatu brzeskiego - mówi nam starosta Andrzej Potępa.


Jak już wspomnieliśmy na konto samorządu powiatu brzeskiego wpłynie blisko 15 milionów złotych. Gmina Brzesko złożyła trzy wnioski: na trzy otrzymała dotację, w kwocie: na Skatepark – 893 tysiące złotych, na remont drogi w Porębie Spytkowskiej ponad 1.1 miliona złotych oraz 912 tysięcy na remont kolejnej drogi.

Do Borzęcina popłynie aż 9.45 miliona złotych. To pieniądze na modernizację kilku dróg w gminie. – Kolejne środki pozyskane w tym roku od państwa na pewno bardzo cieszą. Za okazana nam pomoc serdecznie dziękuję - mówi wójt Janusz Kwaśniak.

Dwa zadania, do realizacji których przymierza się gmina Dębno także sfinansuje rząd z Polskiego ładu. Mowa o budowie mostu w Woli Dębińskiej – dotacja 4.65 miliona złotych oraz remoncie oczyszczalni ścieków i budowie sieci kanalizacji sanitarnej w Maszkienicach – dotacja blisko pięć milionów złotych. – Pragnę złożyć serdeczne podziękowania posłom z naszego regionu, w sposób szczególny dziękuje poseł Józefie Szczurek – Żelazko. To dzięki jej staraniom otrzymaliśmy kilka dotacji w ostatnich sześciu latach – zapewnia wójt Wiesław Kozłowski.

Około cztery miliony złotych trafi do Iwkowej, na ponad dwa miliony może liczyć gmina Czchów, prawie 8 milionów złotych otrzyma także gmina Szczurowa.

Do Gnojnika popłynie 7.9 miliona złotych. – Wielkie podziękowania należą się naszej poseł Józefie Szczurek – Żelazko. W sumie, w czasie pandemii otrzymaliśmy kilkanaście milionów złotych rządowej pomocy – wylicza wójt Sławomir Paterek.


Jak przypomina poseł Józefa Szczurek – Żelazko Rada Ministrów przyjęła rozwiązania stabilizujące i wzmacniające finanse Jednostek Samorządu Terytorialnego. – Ni mniej ni więcej chodzi o to, by dochody gmin nie były mniejsze od tych zaplanowanych, przed reformą podatkową. Przypomnę, że podnieśliśmy kwotę wolna od podatku do 30 tysięcy złotych, w ślad za mniejszymi podatkami płaconymi przez 90 procent społeczeństwa, zmniejszą się wpływy gmin i powiatów. Rządowe dotacje mają ten problem całkowicie wyeliminować – zapewnia poseł Józefa Szczurek – Żelazko.   Zmiany, które wprowadzi Polski Ład przełożą się na sytuację samorządów. Dlatego zostaną wprowadzone rozwiązania stabilizujące i wzmacniające finanse JST. Ministerstwo Finansów stale monitoruje sytuację JST. Nie jest prawdą, że ich sytuacja finansowa jest zła. Samorządy zrealizowały dochody planowane sprzed pandemii, a kryzysowy 2020 r. zamknęły nadwyżką w wysokości 5,7 mld zł. Według najbardziej aktualnych danych, po I półroczu 2021 r. nadwyżka budżetowa JST wynosi 22,4 mld zł, a bieżąca prawie 23 mld zł .


Od początku wiedzieliśmy, że historyczna obniżka podatków proponowana w Polski Ładzie będzie miała wpływ na finanse samorządów. Pracowaliśmy nad rozwiązaniami mającymi to zniwelować.  Wprowadzone zostaną rozwiązania stabilizujące i wzmacniające finanse samorządów. Dzięki nim dochody JST będą bardziej stabilne i mniej narażone na cykliczność i wprowadzane zmiany prawne. Dodatkowo samorządy otrzymają w tym roku 8 mld zł. Dzięki tym pieniądzom oraz środkom, które planujemy dla nich w ustawie budżetowej na 2022 rok, dochody JST będą wyższe o ok. 4,6 proc. od planowanych. Dodając do tego Fundusz Polski Ład, wzrost dochodów JST wyniesie aż 9,6%.


Nowe rozwiązania polega na przekazywaniu dochodów z PIT i CIT do JST w równych miesięcznych ratach, w kwotach zgodnych z prognozą określoną przed rozpoczęciem roku budżetowego. Dla samorządów to gwarancja dochodów i ułatwienie przy planowaniu i realizacji budżetów. System finansów samorządowych zostanie uzupełniony o dodatkową regułę zapewniającą długookresową stabilizację w zakresie wpływów podatkowych. Mechanizm korekcyjno-wyrównawczy zostanie oparty na bieżących wpływach z PIT i CIT,  co skutkować będzie lepszym dopasowaniem wysokości subwencji i wpłat janosikowego do aktualnej sytuacji finansowej. Planowane jest wprowadzenie nowej, dzielonej w sposób algorytmiczny, części subwencji ogólnej – części rozwojowej, zapewniającej stałe wsparcie JST w obszarze inwestycyjnym. Kontynuowane będą działania wspierające inwestycje samorządowe. Zostanie m.in. utworzony Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych, oferującego bezzwrotne i bardzo wysokie dofinansowanie inwestycji JST. Celem programu jest zwiększenie skali inwestycji publicznych poprzez bezzwrotne dofinansowanie: promes inwestycyjnych udzielanych przez Bank Gospodarstwa Krajowego (wsparcie od 80%), nawet do 95% wartości zadania (w zależności od obszaru). W 2021 r. samorządy, dzięki dobrej sytuacji budżetowej, otrzymają dodatkowo 8 mld zł (dzielone algorytmem) – dodaje poseł Józefa Szczurek – Żelazko.

(mir)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

 kwiatr2021b2

pr112021

prosp02

 

arteon

bs2020a

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .