Reklama
Marek Chudoba: Opracowanie budżetu gmin na 2022 rok będzie nie lada wyzwaniem
WYDARZENIA - Czchów
środa, 13 października 2021 00:00

Opracowanie budżetu gmin na 2022 rok będzie nie lada wyzwaniem dla burmistrzów i wójtów z regionu tarnowskiego – uważa Marek Chudoba, włodarz gminy Czchów. Jego zdaniem na kilka tygodni przed ustawowym obowiązkiem przekazania do Regionalnej Izby Obrachunkowej w Krakowie, planu przychodów i rozchodów środków gminy wydaje się być karkołomne, zważywszy na fakt, że gmina nie dysponuje wskaźnikami ani nie wie na jaka subwencję ogólną i oświatową może liczyć. – Problemem jest także to, że nie wiemy dokładnie le stracimy na podatku dochodowym od osób fizycznych. Tylko moja pobieżna kalkulacja wskazuje, że będzie to suma co najmniej 2.1 miliona złotych. Czy te środki zrekompensują dotację z Polskiego Ładu? Kiedy trafia na nasze konto? Czy będą dzielone sprawiedliwie – to pytanie, na które – zdaniem burmistrza Czchowa, ano i on, ani wszyscy inni samorządowcy w regionie nie znają odpowiedzi.


Niepokojem napawa także subwencja oświatowa. – Brakuje nam, do utrzymania sieci szkół, kwoty ponad 9 milionów złotych. Tylko na wypłaty kwota subwencji powoduje blisko pięciomilionowy deficyt – podkreśla burmistrz Marek Chudoba. Inny problem to planowane odebranie gminom realizacji programu 500 plus. W gminie Czchów do obsługi 500 plus skierowano dwóch pracowników – mówi burmistrz Marek Chudoba. Obecnie władze gminy zastanawiają się, co zrobić, by nie stracili oni pracy. Mieliśmy dwa stanowiska i cały czas trwała tam praca: wyjaśnianie i pomoc w wypełnianiu tych wniosków odbywała się na bieżąco. Te dwa etaty się zwolnią, więc już dziś musimy myśleć, jak zabezpieczyć pracę tym pracownikom, jakich przesunięć dokonać. Jego zdaniem zmiana sposobu obsługi programu 500 plus może okazać się to pewną uciążliwością dla mieszkańców. Trzeba z dwóch stron na to popatrzeć, gdyż ze strony finansowej podobno są to zbyt duże oszczędności, żeby zrezygnować z tego pomysłu, bo wiadomo, że tam chodzi o setki milionów złotych, natomiast dla mieszkańców na pewno jest to jakoś uciążliwe. Nie będzie kontaktu osobistego, będzie to załatwiane tylko w formie informatycznej, co na pewno będzie trudne” – ocenia Marek Chudoba. Jego zdaniem obsługa 500 plus przez gminy zdała egzamin. Nikt nas nie pytał o zgodę, ale dostaliśmy te działania do obsługi mieszkańców (w zakresie 500 plus) i to już się sprawdziło w życiu. Teraz przejmie to ZUS i nie mam zdania na temat, czy sobie z tym poradzi” – zastanawia się Marek Chudoba.
(mir)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

 kwiatr2021b2

pr112021

prosp02

 

arteon

bs2020a

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .