Reklama
Powiat Tarnowski. Premier w Pogórskiej Woli
WYDARZENIA - Region Tarnowski
wtorek, 05 października 2021 00:00

Niedawno premier Mateusz Morawiecki uczestniczył w uroczystości upamiętniającej 80. rocznicę rozstrzelania przez hitlerowców Heleny Marusarzówny w Pogórskiej Woli, wybitnej narciarki i patriotki. W wydarzeniu wziął udział również gospodarz powiatu starosta tarnowski Roman Łucarz. W czasie II wojny światowej Helena Marusarzówna zaangażowała się w ruch kurierski. Jako tzw. kurier tatrzański była łączniczką na trasie Zakopane – Budapeszt. Po aresztowaniu była więziona i brutalnie przesłuchiwana. Nie wyjawiła jednak niczego, co mogłoby obciążyć kolegów i koleżanki z konspiracji. 12 września 1941 roku, wraz z innymi współwięźniami została rozstrzelana przez hitlerowców w lesie w Pogórskiej Woli. Miała wówczas 23 lata.


- Marusarzówna mogłaby swoim życiorysem obdarować wielu z nas. W swoim krótkim życiu była mistrzynią narciarstwa i to siedmiokrotną, absolwentką szkoły handlowej. Brała udział w różnego rodzaju wystąpieniach i swoje przebogate życie, swoją energię oddawała bliskim, społeczności, wśród której żyła, oddawała Ojczyźnie – powiedział w Pogórskiej Woli premier Mateusz Morawiecki. - Helena Marusarzówna w 1939 roku, po napaści Niemiec na Polskę, poświęciła się ratowaniu ludzi, służyła jako łączniczka. Pochylam głowę przed Nią, przed jej towarzyszkami i towarzyszami trudnego, wojennego życia i jej wielkim bohaterstwem - dodał premier. Na budynku Szkoły Podstawowej w Pogórskiej Woli został również oficjalnie odsłonięty mural odzwierciedlający przedwojenne zdjęcie niezłomnej narciarki i patriotki. Autorem muralu jest Ryszard Paprocki – znany malarz specjalizujący się w tej dziedzinie. Warto wspomnieć, że artysta ten stworzył już kilka takich dzieł w regionie tarnowskim. - Pan premier swoją wizytą uszanował tę wspaniałą, bardzo młodą osobę, która w wieku zaledwie 23 lat została rozstrzelana przez Niemców, która bardzo aktywnie działała w czasie II wojny światowej, jeśli chodzi o przeprowadzanie różnych grup przez Tatry. Helena Marusarzówna odegrała w polskiej historii bardzo ważną rolę – zaznaczył starosta Roman Łucarz.

(mir)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

 kwiatr2021b2

pr112021

prosp02

 

arteon

bs2020a

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .