Reklama
Powiat Tarnowski. Udany nabór do szkół
WYDARZENIA - Region Tarnowski
piątek, 27 sierpnia 2021 18:35

Powody do radości maja samorządowcy powiatu tarnowskiego. Oferta szkół ponadpodstawowych – średnich najwyraźniej przypadła do gustu tegorocznym ośmioklasistów. Już blisko 750 wybrało naukę w szkołach dla których organem prowadzącym – tak zwanym organem „założycielskim” jest Starostwo Powiatowe w Tarnowie. - Już dzisiaj mamy o około 120 osób więcej niż w naborze w roku szkolnym 2020/2021. Ruch „kadrowy” w szkołach trwa jeszcze we wrześniu. Mamy nadzieję, że kolejne osoby wybiorą nasze placówki. Zapraszam i zachęcam do tego – mówi naszej redakcji Tomasz Stelmach, etatowy członek zarządu powiatu tarnowskiego, zawiadujący w imieniu tegoż gremium szkołami „średnimi”. Ile osób jeszcze trafi do szkół powiatowych? Nie wykluczone, że może to być jeszcze od 30 do nawet 80 uczniów.

Tradycyjnie najwięcej (dane na czwartek 26 sierpnia) wybrało naukę w szkole w Zakliczynie. Tam chce uczyć się 136 ośmioklasistów. Natomiast szkołę w Wojniczu, której wielu zapowiadało rychły upadek z powodu bliskości Tarnowa, wybrało 124 uczniów. Do Centrum Kształcenia Zawodowego w Tuchowie chce przyjść 116 ośmioklasistów, a do tamtejszego ogólniaka – 76. W tym roku ładny „nabór” jest do szkoły w Ciężkowicach – 86 uczniów. Póki co najmniejszym zainteresowaniem cieszą się szkoły Ryglicach i Żabnie. Ale i tam – na razie – chce się uczyć po blisko 70 nowych uczniów. - Ten nabór na pewno nas cieszy, bo przecież nadal mamy do czynienia z nizem demograficznym – podkreśla Tomasz Stelmach.

Edukacja młodzieży jest jednym z najważniejszych zadań, jakie realizuje Powiat Tarnowski. Istnieją ścisłe powiązania, wzajemne wpływy i relacje między rozmaitymi płaszczyznami życia społecznego, a edukacją. Mając to na uwadze, a także realia środowiska wiejskiego, Starostwo ma swoją strategię oświatową oraz określiło główne cele polityki edukacyjnej. Doskonała baza materialna, zdawalność matury na wysokim poziomie, podobn ie egzaminów zawodowych, szkoły wolne od narkotyków i przemocy – to tylko kilka z wielu atutów placówek dla których organem założycielskim jest starosta tarnowski. Jak podkreśla Tomasz Stelmach kierunki kształcenia dostosowane są do wymogów rynku pracy, które pozwalają ją uzyskać nie tylko w kraju, ale w ramach Unii Europejskiej. - W przypadku szkół zawodowych zapewniane są praktyki zawodowe w szkolnych warsztatach, u pracodawców. Pod względem kierunków kształcenia powiat tarnowski jest ewenementem na skale kraju, (klasy wojskowe, policyjne, strażackie, sportowe, turystyczne, farmaceutyczne, weterynaryjne i inne). Istotną rolę powiat przywiązuje do uczestniczenia uczniów w wymianie międzynarodowej.


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

pr102021

pr102021sp

reklamamariola

fbprofil

 

arteon

bs2020a

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .