Reklama
Jurków. KGW w programie Pytanie na Śniadanie
WYDARZENIA - Czchów
czwartek, 05 sierpnia 2021 00:00

Niedawno Koło Gospodyń Wiejskich w Jurkowie przygotowywało potrawy do programu Pytanie na Śniadanie. Nasze drogie panie promowały lokalną kuchnię, w której królował groch. Powstały między innymi: chleb, tortilla z farszem z grochu, szaszłyki, fasolka po bretońsku, a także wigilijny groch. Odcinek będzie można obejrzeć na TVP 2, na początku września, w cyklu Warzywnej kuchni według Joli Kleser. Gorąco gratulujemy Paniom z Koła Gospodyń Wiejskich w Jurkowie i życzymy wielu sukcesów! Gratuluję naszym paniom, zachęcam do oglądania tego programu – mówi w rozmowie z nasza redakcją burmistrz Czchowa, Marek Chudoba. Wszystkie potrawy były… po prostu palce lizać.

Warto dodać, że przyjęta w listopadzie 2018 roku ustawa o kołach gospodyń wiejskich wyzwoliła ogromny potencjał społeczny na wsi. Tradycyjnie działalność kół gospodyń wiejskich kojarzy się z serwowaniem swojskich przysmaków podczas lokalnych imprez plenerowych, z pleceniem wieńców dożynkowych czy inscenizowaniem okolicznościowych obrzędów. Jednakże członkowie kół od dekad uczestniczą w tworzeniu podstaw społeczeństwa obywatelskiego, nie tylko w swoich miejscowościach, ale też na płaszczyźnie regionalnej, a nierzadko i ponadregionalnej. - Tak jest na terenie naszej gminy – dodaje burmistrz Marek Chudoba. Przez swoją działalność panie podtrzymują miejscowe tradycje i kulturę na terenach wiejskich, ale też przekazują je młodszym pokoleniom. Z roku na rok rośnie również ich wkład w zachowanie kulinarnego dziedzictwa kulturowego. Warto też wiedzieć, że wiele kół wpisuje swoje produkty na listę produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Często KGW wspierają rolników produkujących żywność lokalną i tradycyjną, stanowiąc ważne źródło informacji na temat krajowych i unijnych systemów jakości żywności.


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

pr102021

pr102021sp

reklamamariola

fbprofil

 

arteon

bs2020a

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .