Reklama
Milionowe dotacje dla Powiatu Brzeskiego
WYDARZENIA - Brzesko
wtorek, 29 czerwca 2021 00:00

Blisko 40 milionów złotych wyda Powiat Brzeski w ciągu najbliższych kilku miesięcy na inwestycje w sferze edukacji, służby zdrowia, pomocy społecznej i infrastruktury drogowej. Rok 2021 jest bez wątpienia rekordowym pod względem planów inwestycyjnych. Jak mówi starosta Andrzej Potępa: to skutek przemyślanej strategii finansowej, wprowadzenia planu oszczędnościowego, który zaowocował chociażby siedmiomilionową nadwyżką budżetową.


Ostatnie kilka lat Powiat nie tylko szukał środków, ale także przygotowywał stosowną dokumentację techniczną i wnioski. Poprzednia kadencja była bardzo aktywna, zarówno pod względem realizowanych inwestycji, jak i liczby przygotowanych aplikacji o środki unijne i krajowe na lata następne. W tym zakresie Powiat Brzeski osiągnął pełen sukces, wszystkie wnioski zostały ocenione pozytywnie. W latach 2014-2018 Powiat pozyskał ponad 91 milionów złotych, do tego trzeba doliczyć środki, które na te zadania przeznaczyła Rada Powiatu Brzeskiego.


Inwestycje powiatowe, na które pozyskaliśmy środki krajowe i unijne, można podzielić na kilka obszarów – mówi starosta Andrzej Potępa. Pierwszy obszar to remonty dróg powiatowych, drugi: budowa nowych chodników przy drogach powiatowych, kolejny obszar związany jest z inwestycjami oświatowymi, czwarty obszar to inwestycje w inne obiekty użyteczności publicznej, piątym obszarem są środki pozyskane przez samorząd Powiatu Brzeskiego na remont i inwestycje w szpitalu powiatowym. W poprzednim numerze naszej gazety pisaliśmy o inwestycjach drogowych, które już teraz są na bardzo zaawansowanym etapie. W tym wydaniu skupimy się na innych zadaniach.

Miliony z RFIL
W grudniu 2020 roku Powiat Brzeski pozyskał aż 8 milionów złotych w ramach dotacji rządowej. – Powiat przygotował dobre wnioski. Rząd Prawa i Sprawiedliwości wspiera te samorządy, które ucierpiały w wyniku pandemii. Oczywiście istotne było przygotowanie dokumentacji. I tym razem Powiat Brzeski stanął na wysokości zadania – ocenia poseł Józefa Szczurek-Żelazko. – Chciałem podziękować pani poseł za zaangażowanie i pomoc dla Powiatu Brzeskiego. Wspólne starania pozwolą na realizację kolejnych zadań na rzecz naszego regionu i jego mieszkańców – dodaje starosta Andrzej Potępa. Rząd przyznał samorządowi dofinansowanie na realizację trzech inwestycji. Zadanie I: 2 miliony złotych. W ramach dotacji zostanie zakupiony tomograf dla Szpitala Powiatowego w Brzesku. – W części zostanie sfinansowany ze środków EFS, wnioskujemy o przyznanie środków w ramach Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 na pokrycie wkładu własnego oraz na poniesienie kosztów związanych z przeniesieniem starego aparatu – wyjaśnia starosta brzeski. Zadanie II: 1 milion złotych. Przedmiotem projektu jest odbudowa i przebudowa siedmiu odcinków dróg powiatowych na terenie gmin Borzęcin, Iwkowa i Szczurowa. Zadanie III: 5 milionów złotych. Inwestycja polega na dostosowaniu szpitala do obowiązujących przepisów prawa. Obejmuje remont konstrukcji szybów windowych, wymianę wszystkich wind oraz instalacji wewnętrznych i zewnętrznych, a także wykonanie przewiązki między kompleksem budynków szpitala.

Remont „Zielonki”
Samorząd Powiatu Brzeskiego zaplanował na ten rok wykonanie kompleksowego remontu części budynków Zespołu Szkół Technicznych i Branżowych w Brzesku. Zadanie znalazło się na liście inwestycji dofinansowanych w ramach kolejnego naboru Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, którego wyniki ogłoszono w drugiej połowie kwietnia tego roku. Zakres prac jest bardzo rozległy – tłumaczy naszej redakcji Andrzej Potępa, starosta brzeski – planujemy przebudowę dachu i ocieplenie stropów, a także wykonanie nowej kotłowni oraz wymianę instalacji centralnego ogrzewania. Na to zadanie pozyskaliśmy 2 miliony złotych.

Prace w Łysej Górze
Jedną z bardziej znaczących inwestycji Powiatu Brzeskiego jest rewitalizacja byłych warsztatów szkolnych w Łysej Górze oraz dostosowanie ich do potrzeb pracowni Powiatowego Zakładu Aktywności Zawodowej dla osób niepełnosprawnych. – Zadanie będzie finansowane ze środków europejskich oraz dochodów własnych Powiatu z budżetu na lata 2021-2023. W sumie na ten cel wydamy blisko 4 miliony złotych – wylicza starosta Andrzej Potępa – po tym remoncie planujemy uruchomić w PZAZ pracownię stolarską i pralnię. Liczymy, że w efekcie PZAZ zatrudni około 30 osób niepełnosprawnych.
Warto dodać, że zaplanowana jest także wymiana dachu i zwiększenie efektywności energetycznej obiektu, dzięki czemu potencjał budynku zostanie w pełni wykorzystamy i przeznaczony na cele społeczne. Zakres prac obejmuje dokładnie: docieplenie stropów nad ostatnią kondygnacją, docieplenie ścian zewnętrznych i fundamentów, wymianę wszystkich instalacji, modernizację kotłowni, montaż klimatyzacji oraz budowę nowej klatki schodowej wraz z szybem windowym. Finał projektu zaplanowano na początek roku 2023.

Remonty w LO Kopernik
Po kilkunastu latach Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Brzesku jest znowu samodzielną szkołą, wydzieloną ze struktur dawnego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1. Władze samorządowe Powiatu Brzeskiego dokładają szczególnych starań, aby stworzyć tutaj odpowiednie warunki do nauki, urozmaicić ofertę edukacyjną i utrzymać wysoki poziom kształcenia. W tegorocznym budżecie zapisano na ten cel trzysta tysięcy złotych. Pozwoli to na wykonanie dwóch nowych pracowni – chemicznej i językowej. – Zaplanowaliśmy zakup wyposażenia, wymianę instalacji, remont pomieszczenia oraz zakup nowych mebli. Nasze pracownie będą należały do najnowocześniejszych w Małopolsce – informuje redakcję „Przeglądu Regionalnego” starosta brzeski. Co więcej, nowoczesny budynek LO Kopernik zostanie nieco odświeżony – a mowa tutaj o remoncie i zabezpieczeniu transparentnego dachu szkoły, zamontowanego nad szatnią i tzw. „okrąglakiem” (półkolistym, przeszklonym korytarzem zewnętrznym) łączącym dwa skrzydła budynku. Powiat wyda na to działanie kwotę w wysokości 100 tysięcy złotych.

Rozwój kompleksu sportowego przy MOS-ie w Łysej Górze
Powiat Brzeski aplikował ponadto o środki z Małopolskiego Urzędu Marszałkowskiego w ramach programu Małopolska Infrastruktura Rekreacyjno-Sportowa. Uzyskanie dofinansowania pozwoli na podniesienie standardu kompleksu „Orlik” zlokalizowanego przy Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii w Łysej Górze. Całe zadanie ma kosztować ponad 120 tysięcy złotych. Powstanie tutaj siłowania plenerowa z 14 urządzeniami oraz w pełni wyposażone boisko do siatkówki plażowej.

Inne działania
Dzięki współpracy Starostwa Powiatowego w Brzesku z dyrekcją Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Brzesku zaplanowano także remont elewacji obiektu przy ul. Browarnej. – Stan techniczny budynku pozostawia wiele do życzenia, dlatego zdecydowaliśmy, aby w tegorocznym budżecie Powiatu zabezpieczyć blisko 120 tysięcy złotych na konieczne remonty. Prace uda nam się zakończyć prawdopodobnie jesienią 2021 roku – mówi w rozmowie z redakcją Przeglądu Regionalnego Andrzej Potępa, starosta brzeski.
W wydatkach Powiatu zarezerwowano ponadto 300 tysięcy złotych na wykonanie gruntownej termomodernizacji budynku Ośrodka Zdrowia w Łysej Górze. Ocieplenie ścian, wymiana okien i drzwi pozwoli na znaczne oszczędności w ogrzewaniu, które mogą osiągnąć nawet 50%. Dodatkowym efektem prac będzie znaczna poprawa estetyki budynku.
Kolejnym ważnym działaniem, jakie podjął Powiat w tym roku jest przystosowanie budynków Starostwa Powiatowego przy ul. Głowackiego 51 i ul. Piastowskiej 2b w Brzesku dla osób ze szczególnymi potrzebami. – Dążymy do tego, aby nasz urząd stał się bardziej dostępny i przyjazny dla niepełnosprawnych, w tym dla osób niedowidzących i głuchoniemych. – podkreśla starosta brzeski. Powiat zamontował już pętle indukcyjne wspomagające słuch i zakupił infokiosk. W ciągu najbliższych tygodni wprowadzony zostanie nowoczesny system wzywania pomocy – Call Hear. Zgodnie z obowiązującymi wymogami Starostwo wyposaży się w krzesła ewakuacyjne (2 szt.) i schodołaz. Co więcej – już wkrótce klienci będą mogli korzystać z nowej i odpowiednio zaprojektowanej toalety ogólnodostępnej. Z kolei pracownicy Starostwa będą mieli okazje uczestniczyć w praktycznym szkoleniu dotyczącym ewakuacji osób niepełnosprawnych. Część powyższych działań Powiat Brzeski realizuje przy współpracy z Gminą Brzesko.


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

pr102021

pr102021sp

reklamamariola

fbprofil

 

arteon

bs2020a

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .